شماره تماس : 09370387337
مکان های مذهبی


بازدید : 964 نفر

 

حرم مطهر شاهچراغ (ع)

مطمئنا یکی از مهمترین مقاصد مسافران نوروزی به شهر شیراز، زیارت سومین حرم اهل بیت علیهم سلام ، حرم احمد بن موسی یا شاهچراغ است. این حرم متبرک در دل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شیراز قرار گرفته است و این مکان سالانه مسافران داخلی و خارجی زیادی را پذیرا می­باشد.

اگر شما قصد زیارت از حرم احمد بن موسی(ع) را دارید، با توجه به شلوغی ایام نوروز و ترافیک شدید در خیابانهای منتهی به این حرم مقدس پیشنهاد ما این است از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده کنید و حتی المقدور از آوردن وسیله شخصی خودداری نمائید.

همجواری حرم با مکانهای دیگر همچون موزه شاهچراغ(ع)، مسجد عتیق، بازار وکیل ، خیابان لطفعلی خان زند، حرم سید علاالدین حسین، و ... میتواند یک سفر گردشگری پیاده و لذت بخش را برای شما رقم زند.

 

حرم سید علاالدین حسین (ع)

سید علاالدین حسین فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر علی بن موسی الرضا (ع) می­باشد. این امامزاده در فاصله 400 متری از حرم شاهچراغ (ع) قرار دارد. در حال حاضر خیابان های منتهی به این حرم خیابان آستانه و حسینی میباشد.

این حرم یکی از زیباترین کاشی کاریها را در خود جای داده است و پیشنهاد میگردد حتما از این حرم مقدس دیدن و زیارت فرمائید. التماس دعا

 

 

 امامزاده سید تاج الدین غریب (ع)

از جمله امامزادگانی که همراه کاروان احمد بن موسی به شهادت رسید حضرت سید تاج الدین جعفر ابن فضل ابن حسن ابن عبید الله ابن علی ابن ابی طالب (علیه السلام) بوده است. در این امامزاده شریف مرقد مطهر نوه امام حسن (ع) نیز قرار گرفته است.

این حرم مقدس از بلوار سیبویه در ابتدای گذر تاریخی سنگ سیاه قرار گرفته است. این گذر تاریخی علاوه بر مکان های مذهبی دارای مکان های گردشگری همچون، موزه تاریخی فروغ الملک، هتل سنتی نیایش، خانه تاریخی سعادت، مسجد زیبای و تاریخی مشیر الملک، مقبره بی بی دخترون و ... میباشد که هرساله علاوه بر گردشگران داخلی ، توریستان خارجی نیز از مکانهای تاریخی این گذر بازدید میکنند.

اگه دوست دارین دوران تاریخی شهر شیراز رو تجربه کنید حتما از این گذر دیدن فرمائید. این گذر یکی از مهمترین گذرهای تاریخی شهر شیراز است.

 

مقبره بی بی دخترون (بی بی خدیجه)

بی بی خدیجه از فرزندان زین العابدین(ع) امام چهارم شیعیان است.

علت نامگذاری بی بی خدیجه به بی بی دخترون: در گذشته زنان و دختران بدون فرزند اعتقاد داشتند که از این مرقد و بانو می­توانند حاجت بگیرند و بین دخترهای جوان در گذشته رسم بود پارچه و یا نخی را به عنوان داشتن حاجت به حرم بی بی دختران می­بستند و در زمان حاجت نذر خود را ادا میکردند.

این مقبره یکی از شاهکار های معماری در دوران زندیه، به حساب می­آید و طرح هندسی آن بی نظیر است. همجواری این بنا با مکانهای دیدنی دیگر، یک زون گردشگری جهت بازدید برای علاقمندان ایجاد کرده است.

 

آرامگاه علی بن حمزه(ع)

آرامگاه علی بن حمزه بن موسی الکاظم(ع) نیز یکی از بناهای تاریخی و مذهبی شهر شیراز می­باشد. این بنا در دوران دیلمیان و به دست امیر عضدالدوله دیلمی ساخته شد و  در دوران تیموران بخشی از آن مجدداً احیا گردید. درختان کهن سال چنار در محوطه امامزاده حاکی از  قدمت 700ساله این امامزاده میباشد. در حال حاضر این بنا در نزدیکی رودخانه خشک و واقع در خیابان حافظ میباشد.

 

مساجد تاریخی

شهر شیراز به عنوان یکی از شهرهای زادگاه هنر، همواره مورد توجه هنردوستان و علاقه­مندان به هنرهای اصیل ایرانی- اسلامی بوده است.

مساجد تاریخی این شهر نمونه ای از یک هنر و معماری ایرانی- اسلامی میباشد. نوع معماری و تزئینات یرخی از این مساجد معروفیت جهانی یافته است. لذا با توجه ب تعدد این مساجد تنها نام آنها آورده میشوند و امیدواریم مسافران محترم نوروزی، حتما دیدن این مساجد زیبا را در برنامه سفر خود قرار بدهند.

مسجد جامع عتیق: کهن­­ ترین مسجد تاریخی شهر شیراز

 

 

مسجد نصیرالملک: یکی از زیباترین مساجد شیراز که نام دیگر این اثر تاریخی مسجد صورتی  می­باشد که در ادبیات گردشگری جهان مطرح شده است.

 

 

مسجد وکیل: از شاهکارهای دوره زندیه که به دستور کریم خان زند ساخته شد.

 

 

مسجد مشیرالملک: این مسجد تاریخی در دوران قاجاریه ساخته شده است و هم اکنون در گذر تاریخی سنگ سیاه قرار دارد.

 

 

مسجد نو: این مسجد معروف به مسجد اتابکان دومین مسجد شیراز از نظر اهمیت تاریخی است. مسجد نو با مساحت بیست هزار متر مربع ، مساحت بزرگترین مسجد ایران است.